Typer og Fabrikater

Ordet "robot" blev opfundet af den tjekkiske forfatter Karel Capek, der på tjekkisk betyder noget i retning af "arbejder".

Joe Engelberger indførte i 1961 den første industrirobot i produktionenen hos General Motors. Han stiftede firmaet Unimation og regnes for industrirobottens fader.

Industrirobotter er defineret ved ISO 8373.
På denne side finder du en oversigt over traditionelle industrirobotter, mobile robotter og enkelte humanoid robotter.



ABB
Link: http://www.abb.com/robotics
Leverandør: ABB Robotics (Steffen Enemark, tlf: 20155216, mail: steffen.enemark@dk.abb.com)


ASIMO
Link: http://asimo.honda.com/


BlueWorkforce
Link: http://blueworkforce.com/ragnar/
Kontakt: BlueWorkforce (Preben Hjørnet, tlf: 27849598, mail: ph@blueworkforce.com)


Cloos
Link: http://www.cloos.de
Importør: Maskingruppen

 
Comau
Link: http://www.comau.com
Importør: Egatec (Morten Nielsen, tlf: 50772025, mail: fab@egatec.dk)


Denso
Link: http://www.densorobotics-europe.com/
Importør: Robolink (Lars Wirenfeldt, tlf: 22885592, mail: llw@robolink.dk)


Dürr
Link: http://www.durr.com/explore-the-duerr-world/innovations-at-duerr/ecopaint-robot/

 
Epson
Link: http://www.robots.epson.com
Importør: Automazion ApS 


Fanuc
Link: http://www.fanuc.eu/dk/da
Importør: Fanuc  (Tommy Madsen, tlf: 21531505, mail: tommy.madsen@fanuc.eu)
 

Hiwin
Link: http://www.hiwin.tw/


Hyundai
Link: http://www.hyundai-engine.com/robot/robot02_01.asp?table=Prd&cate=10000
Importør: Kjærgaard (Ricky Carstens, tlf: 40800070, mail: rvc@kia.dk)

 
IGM
Link: http://www.igm.at

 
Kawasaki
Link: https://robotics.kawasaki.com/en1/index.html?language_id=2
Importør: BILA A/S  (Lars Rasmussen, tlf: 20305177, mail: lsr@bila.dk)

 
Kobelco
Link: http://www.kobelco.com

 
Kuka
Link: http://www.kuka.com
Importør: KUKA (Kim Reeslev, tlf: 30320550, mail: kim.reeslev@kuka.dk )


MIR
Link: http://mobile-industrial-robots.com/da/
Kontakt: MIR (Anders Kjempff, tlf: 24246864, Mail: ak@mir-robots.com


Mitsubishi
Link: http://mitsubishirobotics.com/
Importør: Hans Følsgaard 


Motoman (Yaskawa)
Link: http://www.motoman.com
Importør: Robotcenter Danmark A/S (Jesper Gandrup, tlf: 20233736, mail: jesper.gandrup@robotcenter.dk)


MRN roboStacker
Link: http://www.robostacker.com/
 

Nachi
Link: http://www.nachirobotics.com


OKURA
Link: http://www.okurayusoki.co.jp/eng/
Importør: Sealing System A/S (Kjeld Østergaard, tlf: 40330711, mail: koj@sealing-system.dk)


Omron Adept
Link: http://www.adept.com/
Importør: Omron Electronics A/S (Kenneth Jochumsen, tlf: 21614630, mail: kenneth.jochumsen@eu.omron.com)


Panasonic
Link: https://eu.industrial.panasonic.com/products/robot-welding-system-solutions/industrial-robots
Importør: Valk Welding DK A/S (Marcel Dingemanse, tlf: 24836086, mail: mdm@valkwelding.com)


Rethink Robotics
Link: http://www.rethinkrobotics.com/

 
Schneider Electric
Link: http://www.schneider-electric.com/en/product-range/63074-pacdrive-3-robotics/?parent-category-id=87303
Importør: Schneider Electric (Michael Bak Christensen, Tlf: 26938186, mail: michael.christiansen@schneider-electric.com)


Stäubli
Link: http://www.staubli.com
Importør: Saxe Process ApS (Morten Møller, tlf: 20960760, mail: mm@saxe-group.com)


Universal Robots
Link: http://www.universal-robots.com
Kontakt: Bila A/S (Kurt Videbæk, tlf: 93991187, mail: kvi@bila.dk)
 
 
Yamaha
Link: http://global.yamaha-motor.com/business/robot/index.html 
Importør: RoboTech  
   


Eftersom Dansk Robot Netværk har erfaret, at mange anvender vores hjemmeside til at søge efter robotter, har vi som en service opstillet en oversigt over robottyper og fabrikanter. Dansk Robot Netværk vil under ingen omstændigheder anbefale nogen bestemt robottype eller fabrikant. Dansk Robot Netværk modtager gerne henvisninger for at udbygge oversigterne, men vi henviser ikke til systemhuse, med mindre de har det danske agentur på de nævnte robotter.

Ændringer sendes til info@dira.dk. Send link til siden sammen med en præcis beskrivelse af hvad der skal ændres og til hvad.

 

Opdateret 20170120