Virksomhedsbesøg: Kamstrup – DIRA Automatiseringsprisen 2025
Kamstrup, som er nomineret til DIRA Automatiseringsprisen 2025, skal have besøg af jury og medlemmer den 17. september klokken 09.30 til 12.00 i Skanderbord.
Kamstrups 18 meter lange imponerende produktionslinje
I Stilling har Kamstrup i samarbejde med Kilde Automation skabt en 18 meter lang produktionslinje, der automatisk forvandler løse komponenter til færdige vandmålere. Line4KWM, som anlægget kaldes, integrerer over 20 automatiserede processer med en cyklustid på under 12 sekunder.
Det unikke ved løsningen er, at avancerede vision-systemer og robotter sorterer og håndterer uorganiserede komponenter direkte fra paller. Systemet kan producere en høj mængde produktvarianter af vandmålere med fuld sporbarhed på alle komponenter, der kommer i kontakt med drikkevand.
− Kamstrup demonstrerer en imponerende grad af kompleksitet og produktivitet. De fjerner ‘røde’ arbejdspladser og viser, hvordan man tænker arbejdsmiljø ind fra start til slut i et stort automationsprojekt. Og så har de tænkt ud af boksen i forhold til samarbejde med integrator og produktion, lyder det fra juryen.
En særlig feature ved projektet er den innovative indkøringsproces, hvor Kilde Automation fungerede som satellitproduktion for Kamstrup i 12 uger, med produktion af salgbare vandmålere allerede under indkøringen.
Partner(e): Kilde A/S Automation
Indstillet af: Kilde A/S Automation
