Tilbage

18 meter automatisering løfter produktionen i rekordtempo hos Kamstrup

25. september 2025

Kamstrup i Stilling har i samarbejde med Kilde Automation udviklet en avanceret, fuldautomatisk produktionslinje. Og for første gang i virksomhedens historie blev produktionslinjen både udviklet og testet uden for Kamstrups eget fabriksgulv – men uden at gå glip af ét eneste salgbart produkt undervejs. Det har sikret Kamstrup en nominering til DIRA Automatiseringsprisen 2025.

Hos Kamstrup i Stilling strækker en 18 meter lang produktionslinje sig gennem fabrikshallen og har forvandlet produktionen af intelligente vandmålere.

På bare 12 sekunder bevæger hver måler sig gennem mere end 20 avancerede processer og går fra at være løse komponenter til færdigt, kvalitetstjekket produkt. Bag den lange produktionslinje står et tæt og nytænkende samarbejde mellem Kamstrup og Kilde Automation, hvor ekspertise fra begge virksomheder er smeltet sammen i udviklingen og indkøringen af det nye anlæg.

Resultatet er en fuldautomatisk løsning, der udover at have sikret Kamstrup en nominering til DIRA Automatiseringsprisen 2025 også har betydet højnet kvalitet, forbedret arbejdsmiljø og større leveringssikkerhed.

18 meter, 20 processer, 12 sekunder

Hjertet i det nye automationsprojekt er produktionslinjen Line4KWM, der over 18 meter transformerer løse komponenter direkte fra bulk til færdige vandmålere ved hjælp af avancerede robotter, vision-systemer og 20 automatiske processer med en samlet cyklustid på under 12 sekunder.

− Det bedste ved den her løsning er, at vi har et forbedret arbejdsmiljø for vores medarbejdere, et højt kvalitetsniveau til vores kunder, og vi har en større leveringssikkerhed, fortæller Rune Riis von Spreckelsen, der er Head of Supply Chain, Water hos Kamstrup.

Kompleksitet og kvalitet hånd i hånd

Det kræver teknisk innovation at håndtere 320 varianter af vandmålere, fuld sporbarhed på alle drikkevandskomponenter og samling af målere. Komponenter fødes automatisk ind, sorteres og samles, inden hver måler kvalitetstestes på ikke mindre end 199 parametre.

− Vi har lavet en fuldautomatisk løsning, hvor man med avancerede robotter og vision-systemer producerer en Kamstrup-måler. Og til allersidst, når produktet er færdigt, så har man faktisk målt og tjekket produktet på 199 parametre, så man er sikker på, at man har den bedste kvalitet, uddyber Sales Manager hos Kilde Automation, Rasmus Agerskov.

Et imponerende samarbejde

Projektet markerer et teknologisk kvantespring i Kamstrups måde at tænke produktion og samarbejde på.

For første gang nogensinde har Kamstrup nemlig fået udviklet – og vigtigst af alt produceret – sine målere hos en ekstern partner i indkøringsfasen. Hos Kilde Automation blev der testet og produceret salgsklare målere gennem 12 uger.

Det har betydet, at Kamstrup på intet tidspunkt har måttet gå på kompromis med levering eller kvalitet undervejs – og dermed har opnået bemærkelsesværdig driftssikkerhed fra første dag.

Laurids Hovgaard, der er jurymedlem i DIRA Automatiseringsprisen og redaktør på Ingeniøren, er imponeret:

− Det her er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi i Danmark kan arbejde med teknologisk suverænitet og fastholde produktionen selv af meget avanceret elektronik. De har lavet en ekstrem kompleks og avanceret automationsløsning. 20 processer og en cyklustid på 12 sekunder – vi stod faktisk og målte efter med stopuret, og den kom faktisk under 12 sekunder. Det er meget imponerende.

DIRA Automatiseringsprisen 2025 uddeles den 1. oktober på netværksaftenen ved HI-messen i Herning.