Robotterne henter produktionen hjem: Her er de nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025
Hjemtagning af produktion og markante produktivitetsstigninger – årets nominerede til DIRA Automatiseringsprisen sætter nye standarder for dansk automatisering.
Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2025 har nu skåret feltet ned til tre stærke kandidater.
LINAK, M&J Denmark og Kamstrup står tilbage som årets nominerede med hver deres imponerende automatiseringsløsning, der alle viser, hvordan robotteknologi kan styrke dansk produktion.
De tre nominerede projekter har alle det til fælles, at de fastholder eller hjemtager produktion til Danmark gennem intelligent brug af robotteknologi og automation.
– Det er fedt at se virksomheder, der trækker arbejdet hjem til Danmark. Årets nominerede repræsenterer klassiske brancher, men med løsninger der virkelig kan rykke noget blandt både store, mellemstore og små virksomheder. De har alle tænkt hele processen igennem fra den ene ende til den anden, udtaler juryen.
Før vinderen kåres, skal juryen og DIRAs medlemmer besøge de tre virksomheder for at opleve automatiseringsløsningerne på tæt hold.
Kamstrups 18 meter lange imponerende produktionslinje
I Stilling har Kamstrup i samarbejde med Kilde Automation skabt en 18 meter lang produktionslinje, der automatisk forvandler løse komponenter til færdige vandmålere. Line4KWM, som anlægget kaldes, integrerer over 20 automatiserede processer med en cyklustid på under 12 sekunder.
Det unikke ved løsningen er, at avancerede vision-systemer og robotter sorterer og håndterer uorganiserede komponenter direkte fra paller. Systemet kan producere en høj mængde produktvarianter af vandmålere med fuld sporbarhed på alle komponenter, der kommer i kontakt med drikkevand.
− Kamstrup demonstrerer en imponerende grad af kompleksitet og produktivitet. De fjerner ‘røde’ arbejdspladser og viser, hvordan man tænker arbejdsmiljø ind fra start til slut i et stort automationsprojekt. Og så har de tænkt ud af boksen i forhold til samarbejde med integrator og produktion, lyder det fra juryen.
En særlig feature ved projektet er den innovative indkøringsproces, hvor Kilde Automation fungerede som satellitproduktion for Kamstrup i 12 uger, med produktion af salgbare vandmålere allerede under indkøringen.
Du kan opleve den 18 meter lange produktionslinje hos Kamstrup onsdag den 17. september 2025 klokken 9.30 til 12.00.
LINAKs profilcelle: Fra råvare til færdigt produkt i ét flow
I Nordborg har LINAK taget et kvantespring i produktionen af aluminiumsprofiler til deres hæve/sænke-løsninger. I samarbejde med AKEA og BILA har virksomheden skabt en fuldautomatisk produktionscelle, der transformerer seks meter lange aluminiumsprofiler til præcist monterede søjlesæt.
Det revolutionerende ved løsningen er den intelligente måling og tilpasning undervejs i processen. Hver profil måles individuelt, hvorefter glidere mellem profilerne fræses til nøjagtigt den rette tykkelse – en proces der tidligere krævede manuel håndkraft og resulterede i varierende kvalitet.
− LINAK hiver produktion hjem, gentænker produktdesign til automation og implementerer en banebrydende, dynamisk opmåling, der er uhørt i branchen. Det er ikke bare smart – det er fremtiden, og det er imponerende at se i Danmark, siger juryen.
Projektet har reduceret antallet af operatører fra 18 til 3 per døgn, samtidig med at produktiviteten er øget markant.
Du kan opleve LINAKs profilcelle onsdag den 17. september 2025 klokken 14.30 til 17.00.
M&J Denmark svejser sig til global konkurrenceevne
I Horsens har M&J Denmark vendt op og ned på produktionen af aksler sammen med partneren Yaskawa. Med et fuldautomatisk svejseanlæg har virksomheden ikke bare effektiviseret produktionen – de har også hjemtaget den fra Kina.
Anlægget kombinerer vision-teknologi, induktionsvarme og robotsvejsning i en fleksibel løsning, der kan håndtere over 1.000 forskellige akselvarianter. Et brugervenligt system gør det muligt for operatørerne at programmere nye varianter på få minutter.
− Hos M&J Denmark er der tale om et pragteksemplar på solidt, industrielt håndværk løftet til et nyt teknologisk niveau. Deres dokumenterede CO2-reduktion er knivskarp, og fleksibiliteten og produktiviteten i anlægget er imponerende. Det er god inspiration for andre, udtaler juryen.
Timeforbruget hos M&J Denmark er reduceret med 40 procent, og alle aksler til det globale marked produceres nu i Danmark – med kortere leveringstid og højere kvalitet end nogensinde før.
Du kan opleve det fuldautomatiske svejseanlæg hos M&J Denmark onsdag den 27. august 2025 klokken 10.00 til 13.00.
