Hjemmesiden bruger cookies. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere om cookiesOK
Spillepladen fuld på TV2-regionerne..

Spillepladen fuld på TV2-regionerne..

29. november 2016

DIRA er glad for den megen interesse for DIRA Roadshow, omtalen i presse og nyhedsbreve. Ikke mindst har intet mindre end 93 eksterne samarbejdspartnere, herunder 67 erhvervsråd udsendt invitation til DIRA Roadshow i en eller anden form. I Danmark er der 98 kommuner, hvilket betyder at invitationen til DIRA Roadshow er udsendt i mere end 2/3 af de danske kommuner.

Læs også: DIRA Roadshow 2016 i tal

Læs også: DIRA Roadshow 2016 - billedgalleri

Under selve DIRA Roadshow har der værest stor interesse - bl.a. har DIRA Roadshow optrådt i alle de regionale TV2 kalanler, hvis region vi har besøgt.

Vi har samlet de indslag vi selv kendertil, men der er flere.
Da der helt sikkert er nogle vi har overset, opfordres du til at hjælpe os  med at finde frem til dem der mangler på listen, så vi kan opdatere.
Send dit tip til info@dira.dk

 

Herunder kan du se hvilke indslag DIRA selv kender til:

 

Industrinews 20161205
DIRA Roadshow var en succes
 

DR Viden 20161127 kl 12:00
Robotter kan snart alt: Skænke fadøl, samle golfbolde og give krammere

 

TV2 Fyn 20161124 kl 19:30
Robotter indtager Odense


TV Syd 20161124 kl 19:30
Robotter i Aabenraa

 
Jyske Vestkysten 20161124 kl 16:36
Robotterne kommer...


TV Midt-Vest 20161123 kl 19:30
Robotter skaber arbejdspladser 


TV2 Nord 20161122 kl 19:30
Robotter skaber job og holder på arbejdspladser 


Lorry 20161121 kl 19:30
Små virksomheder, stor robot-interesse

Industrinews 201611
DIRA Roadshow: Robotter skaber nye jobs

 


Nyhedsbreve, blogs mm. hvor DIRA Roadshow er omtalt:

Teknologisk Institut Robotteknologi: http://www.teknologisk.dk/robotbrag

Global Entrepreneurship Week; http://gew.dk/ 

European Robotics Week: https://eu-robotics.net/robotics_week/

Plastindustrien: www.plast.dk 

Arbejdsgiverne: http://www.arbejdsgiverne.dk/

Industrisamarbejdet - En del af DI: http://isa.di.dk/Pages/Forside.aspx

SESAM-World: http://sesam-world.com/

Ingeniørforeningen IDA: http://ida.dk/

Innovationsnetværket RoboCluster: http://www.robocluster.dk/

MADE: http://www.made.dk/

Danmarks Tekniske Museum: http://tekniskmuseum.dk/

Dansk Metal: https://www.danskmetal.dk/

UAS Denmark: https://www.uasdenmark.dk/ 

Danmarks Industrimuseum: http://www.industrimuseet.dk/ 

Teknologisk Institut: http://www.teknologisk.dk

Væksthus Sjælland: http://startvaekst.dk/vhsjaelland.dk

Væksthus Hovedstadsregionen: http://startvaekst.dk/vhhr.dk

Erhvervsraadet i Høje Taastrup: http://erhvervsraad.dk/

Business Faxe Copenhagen: http://www.businessfaxe.dk/

Holbæk Erhvervsforum:  www.heforum.dk

ErhvervsCentret Greve - http://erhvervscentret.greve.dk/

Fredensborg Erhvervsforening - http://www.fredensborg-erhvervsforening.dk/  

Erhvervsforum Roskilde - http://www.erhvervsforum.biz/dk/

Køge Erhvervsservice - http://www.koegeerhvervsservice.dk/Erhverv.aspx

Odsherred Erhvervsråd - http://www.bizods.dk/

Stevns Erhvervsråd: http://www.stevnserhvervsraad.dk/

Slagelse Erhvervscenter - http://www.slagelseerhvervscenter.dk   

Albertslund Kommune: http://albertslund.dk/  

Brøndby Kommune: www.brondby.dk  

Lejre Erhvervsforum: www.lejre-erhvervsforum.dk  

Ishøj Kommune: www.ishoj.dk

Vallensbæk Kommune: http://www.vallensbaek.dk/  

Erhvervssammenslutningen: http://erhvervssammenslutningen.dk/

Kalundborgegnens Erhvervsråd: http://59550055.dk/

Frederiksund Erhverv: www.frederikssunderhverv.dk

Ringsted Kommune: www.ringsted.dk

Halsnæs Kommune: http://www.halsnaes.dk/

Egedal Kommune: http://www.egedalkommune.dk/

Erhvervsakademi Sjælland: http://www.easj.dk/

Helsingør Kommune: www.helsingor.dk

Sciencetalenter: www.sciencetalenter.dk

Astra: www.astra.dk

Vordingborg Erhverv A/S: http://www.vordingborgerhverv.dk/

Gribskov Erhvervscenter A/S: http://www.gribskoverhvervscenter.dk/

C4 Videncenter - http://www.c4.dk/

Business Ballerup: https://ballerup.dk/erhverv/businessballerup

Sorø Erhverv: http://soroe.dk/erhverv

Væksthus Nordjylland: http://startvaekst.dk/vhnordjylland.dk

Business Aalborg: http://www.aalborg.dk/businessaalborg

Danmarks Industrimuseum: http://www.industrimuseet.dk/

Erhvervshus Nord: www.erhvervshusnord.dk

Erhverv Hjørring og Hjørring ErhvervsCenter: http://www.hjec.dk/

Erhverv Randers: www.erhvervranders.dk

Thy Erhvervsforum; www.thyef.dk

Business Rebild: http://rebild.dk/erhverv

Mariagerfjord Erhvervsråd: www.mfer.dk

Vækst Jammerbugt: http://vaekst.jammerbugt.dk/

Himmerlands Udviklingsråd: www.himur.dk

Væksthus Midtjylland: http://startvaekst.dk/vhmidtjylland.dk/

Erhvervsrådet Herning & Ikast - Brande: http://bit.ly/2fvpIdA  

Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd: www.erhvervscentret.dk

Erhverv Skanderborg: www.erhvervskanderborg.dk

ProVarde: http://provarde.dk/

Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter: www.skiveet.dk

VIBORGegnens Erhvervsråd: www.ver.dk 

Erhverv Aarhus: www.erhvervaarhus.dk

Business Park Struer: http://businessparkstruer.dk/

Business Horsens: www.businesshorsens.dk

Udvikling Odder: http://erhverv.odder.dk/

Hedensted Erhverv: http://www.hedenstederhverv.dk/

StartVækst Lemvig: www.startvækst-lemvig.dk

Erhverv Silkeborg: http://www.erhvervsilkeborg.dk/

Trekantomraadet: http://www.trekantomraadet.dk/

Holstebro Kommune: www.holstebro.dk

Startvækst Holstebro: http://www.startvaekst-holstebro.dk/

Djurslands Erhvervsråd: http://www.djurslandserhvervsraad.dk/

Startvækst Struer: http://www.startvaekst-struer.dk/

Business Aabenraa: http://www.businessaabenraa.com/

Tønder Erhvervsråd: http://www.tondererhvervsraad.dk/

Haderslev Erhvervsråd: http://www.her.dk/

Esbjerg Erhvervsudvikling: http://www.eeu.dk/

Business Kolding: https://www.businesskolding.dk/

Sønderborg Vækstråd: http://vaekstraad.sonderborg.dk  

Væksthus Syddanmark: http://startvaekst.dk/vhsyddanmark.dk

Odense Robotics: http://www.odenserobotics.dk/

Udvikling Fyn: http://www.udviklingfyn.dk/

WelfareTec: http://www.welfaretech.dk

Nordfyns Erhverv. og Turisme: http://www.neet.dk/

Udvikling Vejen: http://www.udviklingvejen.dk/

Turist- og Erhvervsforeningen Langeland: http://www.langeland.dk/langeland/turist-og-erhvervsforeningen-langeland

Faaborg-Midtfyn Kommune: www.fmk.dk

Business Fredericia: http://businessfredericia.dk/

Visit Kerteminde: http://www.visitkerteminde.dk/

Udvikling Assens: http://www.udviklingassens.dk/